Légy önmagad! Az élet túl rövid ahhoz, hogy más légy!

Cím: HU-Budapest

Web: https://rencsiworld.webnode.hu/elerhetosegem/

E-mail:
rencsi.blogjai@gmail.com

A jó önéletrajz titka

2015.02.13 06:42

 

Az álláskeresők első kérdései: Milyen a jó önéletrajz? Melyik sablonba kell írnom? Mit részletezzek benne? Milyen hosszú legyen? A hobbimat is bele kell írni? Tegyek rá fényképet? Felírjam, hogy CV vagy nem szükséges? stb. Szerintem ez nem jó megközelítés, nem ezek a legfontosabb kérdések. A legfontosabb a "hogyan?": Hogyan írjam le a szakmai tapasztalataimat? Hogyan érjem el, hogy elolvassák és felfigyeljenek az önéletrajzomra? Hogyan gondolkodjak egy HR-es fejével?

Ma már rengeteg cikk kering az interneten az önéletrajz-írás fortélyairól, trükkökről és arról mit írj bele és mit biztosan nem. Köztük nagyon sok olyan is van, amellyel nem értek egyet (pl.: europass sablon az elfogadott vagy negatív tulajdonságnak is valami pozitívnak tűnőt válassz). Azt gondolom nem a sablon típuson, és nem az ilyen "hazug" trükkökön múlik az, hogy behívnak-e interjúra vagy sem.

Manapság nagyon sok a HR-es, még több a toborzó (recruiter), így tehát még több az eltérő vélemény arról, milyen egy jó önéletrajz?! Ha engem kérdeznek, mindig azt mondom, hogy lényegretörő, könnyen átlátható és őszinte.

Azt gondolom, hogy egy toborzással foglalkozó szakember egyszerre minimum legalább 8-10 munkakörre keresheti a megfelő embert. Ez gyakorlatilag minimum nyolcszor-tízszer ugyanazt a folyamat elvégzését jelenti számára (persze párhuzamosan vagy csúsztatva: munkaköri profil felmérése/tisztázása, hirdetések megírása/feladása/futtatása, jelentkezők regisztrálása/kiválogatása/ előszűrése, interjúk lebonyolítása, visszajelzések küldése stb.). Véleményem szerint a mai rohanó világban (amikor egy nap akkor is rövid lenne, ha 48 órából állna) nincs idő arra, hogy 3-4 oldalas litániákat olvasson egy HR-es, mert az önéletrajz válogatás mégis "csak" egy előszűrés, nem egy interjú, ahol sokkal több minden kideríthető. Tehát az önéletrajzban szerintem pusztán azokat a kulcspontokat, kulcsszavakat keresi elsőkörben egy jó HR-es, amely az általa keresett munkaköri profillal egybe vág. Azt hiszem bátran állíthatom, hogy egy pályakezdőknél 1 oldalnál, gyakorlott szakembereknél 2 oldalnál hosszabb önéletrajz olvasásához már szinte kedve sincs a szakembernek, ahogyan ahhoz se, hogy bogarásszon a szavak között, szereti ha kiemelkedik a lényeg és szembetűnik, mert ez az interjúra hívás kulcsa. És általában mi a fő lényeg? Nyelvtudás és a szintje szóban (nyelvvizsga senkit nem érdekel - legalábbis a versenyszférában lévő vállalatok többségénél), végzettség, eddigi szakmai tapasztalat területei, váltás oka(i), karriercél, esetleg személyiség jegyek, lakhely, és hiába is tagadnánk az életkor, valamint a fizetési igény. Ha ezek többsége nem stimmel, úgyse megy tovább az önéletrajzod, vagy ha tovább is megy, akkor valószínűleg később bukik el és felesleges köröket futtatnak veled.

Ami fontos szerintem, hogy bármilyen sablonba is írod (europass vagy saját magad által szerkesztett), abszolút átlátható legyen, ahol a lényeg kiemelkedik. Érdemes tagolni (személyes adatok, karrier cél, tanulmányok, szakmai tapasztalat, nyelvtudás és egyéb számítógépes ismeretek, személyiség, hobbi stb.) és a tagolásokon belül is akár a lényeget, ami egy-egy szó, félkövér stílusban írni, hogy kiemelkedjen, szembetűnjön. Fontos, hogy mindig úgy nézd a végén az önéletrajzodat, hogy ha a HR-es idegen szemmel rápillant, akkor szerinted mit olvas ki az első 3 másodpercben belőle?! Ha azt olvassa ki, amit az álláshirdetésben is elvárnak, akkor nagy eséllyel kiválasztja az életrajzod és akkor már egy telefonos beszélgetésig biztosan eljutottál. Viszont nagyon fontos, hogy valótlan dolgot ne állíts soha, csak azért ne írj be valamit az életrajzodba, mert az álláshirdetésben olvastad az elvárások között. Ha máshol nem, az interjún úgyis kiderül, hogy nem igaz, akkor meg feleslegesen minek köröket futni?! Írj mindig mindenről őszintén, mert lehet így is látnak benned fantáziát és képességet a fejlődésre, és sokszor már ez is elég. Főleg ha egy adott állásra nincs 50-szeres túljelentkezés.  Fényképet csak abban az esetben tegyél az önéletrajzra, ha az abszolút előnyös. Nem kell mindenáron fényképes pályázati anyaggal rendelkezni, főleg akkor nem, ha levágott, facebookról kivágott vagy furcsa háttérképű, pl. buliban vagy szalonnasütésen készült fotókat tudnál csak feltölteni. Hidd el, akkor már jobb, ha nincs rajta fénykép. Ha karrier célt írsz az önéletrajzodba, szerintem arra nagyon ügyelj, hogy 3 sornál lehetőleg több ne legyen, és semmiképpen ne egy sablon szöveg legyen, mint például: "Egy olyan stabil háttérrel rendelkező cégnél szeretnék elhelyezkedni, ahol eddig megszerzett ismereteimmel és tapasztalataimmal szeretnék hozzájárulni a cég fejlődéséhez." Unalmas! Légy kreatív, őszinte, hogy miért akarsz váltani, mi a célod vagy épp miért ehhez a céghez szeretnél bekerülni dolgozni... vagy inkább ne is írj semmit! És még egy kis aprócska dolog: az e-mail cím! Nem biztos, hogy komolyan fognak venni, ha egy vezetői pozícióra jelentkezel például és kiscicamica@freemail.hu az e-mail címed. Ugye nem kell elmagyaráznom, miért?!

Így a bejegyzés legvégén pedig elárulok egy titkot: annak ellenére, hogy még a csapból is az folyik, hogy az europass önéletrajz a legjobb és az elfogadott, én személy szerint falra mászok ettől a típustól, mert egyszerűen számomra átláthatatlan és rengeteg lényegtelen információt tartalmaz, ezáltal nagyon hosszú is, ha valaki ténylegesen veszi a fáradtságot és rendesen kitölti. Arról nem beszélve, hogy a nyelvtudásnál se az érdekli a munkáltatók többségét, hogy olvasás B2 szintű, de az írás B1, a szóbeli rész meg csak A2. Többet elmond, ha azt írod be, hogy alapfokú, társalgási szintű vagy épp folyékony nyelvtudásod van.

Egy szó mint száz: Légy kreatív a "sablont" illetően, bátor, és írj őszintén, lényegretörően, kihangsúlyozva azt, amiben igazán jó vagy!